Spa: Náročný závod pro Ferrari a Porsche

Daniel Šupa, 1. srpna 2004, 21:16 Google+

Dramatický závod vyhrála po 558 kolech vedoucí posádka průběžného pořadí s vozem Ferrari F550 Maranello.

Cappellari/Gollin

Cappellari/Gollin | foto: DPPI / FIA GT

Cílem 24hodinového závodu v belgickém Spa-Francorchamps provezla vítězný rudý vůz Lilian Bryner, která se tak stala vůbec první ženou, která zvítězila ve 24hodinovém vytrvalostním závodě. Ve voze se startovním číslem 2 se střídala s Gollinem, Cappellarim a Calderarim. Třídu N-GT vyhrála posádka Ortelli / Dumas / Collard s vozem Porsche GT3 stáje Freisinger, kteří protnuli cílovou čáru na třetím místě celkově.

Se ztrátou jednoho kola skončila na druhém místě celkově posádka Vosse / Salo / Babini / Peter s vozem Ferrari F575 M týmu G.P.C. Giesse, kteří přišli o vítězství v důsledku zdržení při opravě v boxech. Expilot Formule 1 Mika Salo předvedl, že je jezdcem skutečně rychlým a táhl vůz s číslem 11 k vítězství. Ve Ferrari týmu BMS však zazářil především Gollin, který dnes ráno pořádně přidal a náskok vedoucího Ferrari rychle snižoval.

Největším konkurentem značky Ferrari byl tentokrát znovu Saleen stáje Vitaphone, ale rozuzlení bitvy nebylo příliš důstojné. Vůz zůstal stát na trati bez benzínu poté, co spotřeboval palivo tři kola předtím, než byla naplánována zastávka pro jeho doplnění.

Další favorit, totiž nejlepší vůz loňské sezony, Ferrari F550 Maranello s číslem 1 odsoudil do role poražených Stefano Livio, jenž vůz tvrdě opřel o svodidla. Po prakticky hodinové opravě se vůz znovu objevil na dráze a závod dokončil na 7. pozici celkově a se ztrátou 34 kol.

Vytrvalostní závody jsou především o spolehlivosti, a tu měly výbornou opět vozy Porsche. Opakování loňského celkového vítězství se mohlo uskutečnit i bez deště, ale problémy v samém závěr závodu rozhodly, že triumf si odvezou Italové s vozem Ferrari silnější třídy GT. Třídu N-GT však Porsche stáje Freisinger ovládly jednoznačně, když si jejich posádky rozdělily všechna tři místa na stupních vítězů a obsadily 3., 4. a 5. pozici celkově!

Spa-Francorchamps: Výsledné pořadí po 24 hodinách