Při prvním testu byli favorité nejrychlejší

Daniel Šupa, 31. května 2003, 01:45 Google+

Jak jsme vás informovali závěrem minulého týdne, okruh Le Mans se připravuje na letos již druhý 24hodinový vytrvalostní závod. Zdá se vám divné, že píši druhý? Ne, nespletl jsem se, piloti motorek si totiž již svůj letošní závod odjeli.

Vzhledem k omezené propustnosti tratě se každý rok koná kvalifikační měření sil, které zastává funkci síta, jež umožní startovat v legendárním závodě pouze těm nejrychlejším. Uplynulou neděli se konala první kvalifikace, které se museli zúčastnit všichni, kteří se rozhodli závodu zúčastnit.

Favorité potvrdili očekávání a čelo výsledkové listiny obsadily posádky speciálů Bentley Speed 8 a Audi R8. Nejrychlejšího času 3m34.820s dosáhl čtyřnásobný vítěz závodu Tom Kristensen se zeleně zbarveným britským továrním vozem Bentley. Druhý čas se ztrátou 3,5 vteřiny zajel Jan Magnussen s nejrychlejším vozem Audi R8 týmu Goh. Na třetím místě listiny skončil díky svému jen mírně pomalejšímu času druhý vůz Bentley.

Vítěz 12hodinového závodu v Sebringu a hvězda vytrvalostních závodů Frank Biela těžce havaroval se svým vozem týmu Audi UK a kvalifikace byla přerušena červenou vlajkou. Přesto získala posádka Biela/McCarthy/Salo 4. nejlepší čas. Nejrychlejším zástupcem jiné značky než dvou zmíněných byla posádka Lammers/Wallace/Bosch s vozem Dome S101, který je poháněn motorem Judd. Nicméně ztráta jejich nejlepšího času byla již přes 7 sekund.

Ve druhé skupině sportovních prototypů označené LMP675 byl nejrychlejší zkušený John Nielsen s vozem Den Bla Avis a motorem Zytek. Kolegy v kokpitu mu budou Japonec Shimoda a překvapivě i bývalý jezdec Formule 1 Johnny Dumfries.

Kategorii GTS vévodila k naší spokojenosti posádka Enge/Davies/Kox s vozem Ferrari 550 Maranello stáje Veloqx Prodrive a i druhý nejrychlejší čas skupiny zajela zbývající posádka tohoto týmu.

V nejslabší skupině se s nástrahami tratě nejlépe vypořádala posádka Buckler/Bergmeister/Bernhard týmu Racers´ Porsche s vozem Porsche 911 GT3.

24 hours du Le Mans: Výsledky 1. kvalifikace