GP Portugalska Moto GP v souhrnu

iMotorSport.cz / mediafax, 4. října 2009, 22:16 Google+

ESTORIL, ZÁVOD SOUHRNNĚ; Vydáváme souhrn závodů 125ccm, 250ccm a Moto GP v portugalském Estorilu.

371

125ccm:
Vítězství získal Španěl Pol Espargaro před Němcem Sandro Cortesem a Britem Bradley Smithem.

Espargaro získal své druhé letošní vítězství a posunul se na čtvrté místo celkové klasifikace. Oslavu mistrovského titulu odmítl letošní suverén Julian Simon, který dojel až na dvanáctém místě a tak si bude muset k definitivě potvrzení mistrovského titulu ještě počkat. Premiérový start v Grand Prix absolvoval i Čech Jakub Kornfeil a obsadil 25. místo.

GP Portugalska silničních motocyklů - třída do 125 ccm:
Do 125 ccm: 1. Espargaro (Šp./Derbi), 2. Cortese (Něm./Derbi) + 0,394, 3. Smith (Brit./Aprilia) +0,581, 4. Bradl (Něm./Aprilia) + 11,048, 5. Olive (Šp./Derbi) + 16,830, 6. Gadea (ŠP./Aprilia) + 17,170, ... 25. KORNFEIL (ČR/Loncin) - 1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 13 závodech z 16): 1. Simon (Šp./Aprilia) 214, 2. Smith 163,5, 3. Terol (Šp./Aprilia) 152,5, 4. Espargaro 129,5, 5. Gadea 122, 6. Iannone (It./Aprilia) 109,5.

250ccm:

Z vítězství se těšil Ital Marco Simoncelli, český závodník Karel Abraham skončil desátý, jeho krajan Lukáš Pešek o místo hůře.

Simoncelli využil postavení v první řadě a už od prvních kol se usadil ve špičce. Společnost mu chvíli dělali vítěz kvalifikace Hector Barbera ze Španělska a také Francouz Mika de Meglio, Simoncelli si ale časem vypracoval jistý náskok. Naopak boj o druhé místo rozřešila až cílová fotografie a jedna tisícina sekundy v prospěch Barbery.

Ztrácet začal v polovině závodu i lídr šampionátu Hiroši Aojama z Japonska, který však jízdou na jistotu získal bodované umístění a svému největšímu pronásledovateli Alvaro Bautistovi opět unikl, neboť španělský jezdec závod nedokončil. Češi společně okupovali po celou dobu závodu desátou a jedenáctou příčku a do cíle také tak dojeli - Abraham skončil desátý, Pešek jedenáctý.

Marco Simoncelli vyhrál letos již pátý závod a v tomto ohledu nemá konkurenci. V posledních čtyřech závodech hned třikrát slavil vítězství, jen poslední Velkou cenu San Marina nedokončil.

GP Portugalska silničních motocyklů - třída do 250 ccm:
1. Simoncelli (It./Gilera) 2. Barbera (Šp./Aprilia) + 5,317, 3. Di Meglio (Fr./Aprilia) +5,318, 4. H. Aojama (Jap./Honda) + 12,024, 5. Cluzel (Fr./Aprilia) + 14,349, 6. Wilairot (Thaj./Honda) + 18,256, 7. Lüthi (Švýc./Aprilia) + 27,631, 8. Pasini (It./Aprilia) + 34,667, 9. Debon (Šp./Aprilia) + 45,410, 10. ABRAHAM (ČR/Aprilia) + 45,891, 11. PEŠEK (ČR/Aprilia) + 46,204.

Průběžné pořadí MS (po 13 závodech z 16): 1. H. Aojama 218 bodů, 2. Bautista 192, 3. Simoncelli (It./Gilera) 190, 4. Barbera 178, 5. Pasini 128, ...13. PEŠEK 58, 15. ABRAHAM 50.

MotoGP:
Španěl Jorge Lorenzo vyhrál v neděli na okruhu v Estorilu Velkou cenu Portugalska v prestižní kategorii MotoGP. Druhý dojel Australan Casey Stoner, třetí místo získal další Španěl Dani Pedrosa na motocyklu Honda.

Lorenzo v Portugalsku naznačil, že stále není smířen s průběžným pořadím šampionátu a na lídra klasifikace najel dvanáct mistrovských bodů. Valentino Rossi tentokrát na vítězství neútočil a spokojil se se čtvrtým místem. Velký návrat připravil svým fanouškům Australan Casey Stoner, který se vrátil na okruhy po dlouhé nemoci způsobené únavovým syndromem a hned se postavil na stupně vítězů. Stoner uhájil druhé místo před Dani Pedrosou.

Jorge Lorenzo vyhrál letos závod Moto GP počtvrté a na Rossiho ztrácí tři závody před koncem 18 bodů.

GP Portugalska silničních motocyklů - MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha), 2. Stoner (Aus./Ducati) + 6,294, 3. Pedrosa (Šp/Honda) + 9,889, 4. Rossi (It./Yamaha) + 23,428, 5. Edwards (USA/Yamaha) + 32,652, 6. Elias (Šp./Honda) +35,709, 7. Dovizioso (It./Honda) + 35,723, 8. Hayden (USA/Ducati) + 38,830, 9. Toseland (Brit./Yamaha) + 44,093, 10. Vermeulen (Aus./Suzuki) + 52,863.

Průběžné pořadí MS: 1. Rossi (It./Yamaha) 250 bodů, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 232, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 173, 4. Stoner (Aus./Ducati) 170, 5. Dovizioso (It./Honda) 142.