ALMS: Enge má další pole position

ar1, 7. července 2007, 08:43 Google+

LIME ROCK - KVALIFIKACE: Tomáš Enge pokračuje v American Le Mans Series ve skvělých výkonech. Na dráze Lime Rock Park se postaral o nejvýhodnější startovní pozici vozu Ferrari F430 GT týmu Petersen Motorsports/White Lightning.

Enge, Tomáš

Enge, Tomáš | foto: BPA sport marketing, a.s.

Je to třetí pole position týmu i samotného jezdce v sezoně. Předtím se mu to povedlo v St. Petersburgu a posledně v Salt Lake City. Zároveň jde o pátý start týmu z první řady v šesti závodech. Tentokrát o postavení na startu rozhodoval volný trénink.

Kvůli silnému dešty byla zrušena kvalifikace, takže o podobě roštu tak rozhodl jediný volný trénink na zcela suché trati.Tomáš Enge objel 1,54 mále dlouhou trať s osmi zatáčkami v novém rekordním čase 52,432. Sice jde o neoficiální zápis, protože ho dosáhnul ve volném tréninku a nikoliv kvalifikaci, nicméně byl výrazně rychlejší než loňské maximum 53,322 zajeté jiným vozem Ferrari F430 GT. Také Angličan Darren Turner byl na suchu rychlejší než předchozí rekord tratě, jeho nejlepší čas na suchu byl 53,192.

Odpoledne se na okruhu ve státě Connecticut do hry vložil déšť a nejprve zcela zrušil plánovanou kvalifikaci, poté se znovu rozpršelo uprostřed druhého a zároveň posledního tréninku dne. Enge do druhého tréninku nezasáhnul, tým se rozhodl, že základní práci pro nastavení vozu na vodu provede Turner. Anglický jezdec bude v sobotu závod rozjíždět, aby pak předal vůz Engemu, který závod dokončí.

Turner zajel na vodě nejrychlejší čas třídy GT2, když zůstal těsně nad jednou minutou. Jak začala trať osychat, přezul tým na suché pneumatiky Michelin a Turner zajel i nejrychlejší čas na suchu v hodnotě 54,481. Na konci tréninku se znovu rozpršelo a tím bylo po zlepšování časů. Sobotní závod je pro tým vedený Dalem Whitem sedmý, ze kterého vyrazí do závodu American Le Mans Series z pole position, v Lime rocku se mu to podařilo podruhé. Tým byl na pole position také v roce 2005.

Tomáš Enge: „Zdá se, že náš den začal a skončil stejně jako v Salt Lake City. Díky tomu jdeme do zítřejšího závodu se skvělým pocitem. Nastavení vozu pro závod je skvělé, víme, že tato trať je velmi ošidná a kluzká. Závod tak bude o tom neudělat chybu, vyhnout se kontaktu s jinými vozy a mít dobrou strategii. Myslím, že můžeme s Darrenem zopakovat Salt Lake City.“

Darren Turner: „Je skvělé být zpátky u týmu Petersen Motorsports/White Lightning. V Salt Lake jsem si s týmem strávený čas užíval, ačkoliv se to zdá být už docela dávno, protože od té doby jsem jel dva závody cestovních vozů a 24 hodin Le Mans s vozem Aston Martin. Jsme zpátky v Lime Rocku a už jsem zapomněl, jak je tento krátký okruh těžký. Tréninky zatím proběhly dobře. Před posledním tréninkem a kvalifikací se hodně rozpršelo, jako kvalifikační čas byl brán Tomášův výkon z dopoledne a díky němu bude startovat z prvního místa. Poslední trénink začal na vodě, podařilo se nám vůz pro tyto podmínky slušně vyladit a bylo příjemné, že ke konci jsem odjel i pár kol na suchu. Je zajímavé, že beton, který je v některých zatáčkách, je na mokru místem, kde je přilnavost největší, naopak na suchu drží nejméně. Tentokrát bude závod startovat já a těším se na to.

Dale White, manažer týmu: „S nastavením Ferrari jsme velmi spokojeni. Vůz byl rychlý na suchu i za deště, takže si věříme, ať už bude zítra jakékoliv počasí. Samozřejmě bychom zajeli nejrychlejší čas v kvalifikaci a ne tréninku, ale Tomáš i Darren byli rychlí ve všech trénincích, takže jsem přesvědčený, že výsledek by byl stejný. Trať v Lime Rocku je hodně těžká a v závodu se může jet hodně na tělo. Musíte být připraveni prakticky na vše a počítat se vším, co vás napadne. Být rychlý tady v žádném případě nezaručuje umístění na stupních vítězů.“

Výsledky, ALMS, Lime Rock Park, volný trénink, který rozhodl o postavení na startu