Jozef Smrtník, 19. června 2005, 18:03 Google+

73.ročník legendy za nami. Enge nedokončil takmer v závere.

Kristensen, Tom

Kristensen, Tom | foto: Audi Sport Press

S náskokom dvoch kôl zvíťazila posádka Lehto, Werner, Kristensen na vozidle Audi triedy LM1 pred víťazom kvalifikácie francúzskou posádkou Collard, Boullion, Comas.

Do legendárnych listín tohto prestížneho závodu sa dnes zapísal súčasný pilot DTM Tom Kristensen. Pre tohto dánskeho pilota je to siedmy triumf a rekordom pokoril aj ledendárneho borca Le Mans Jackieho Ickxa.

Mimochodom Ickx sa veľkou mierou zaslúžil o spôsobe štartu. Včera sme mohli zahliadnúť letmý štart, čo v minulosti nebolo súčasťou Le Mans. V tom čase sa štartovalo rozbehom k autu a naštartovaniu. Jackie Ickx to kritizoval zhľadiska bezpečnosti a na ukážku ignorácie k tomuto pravidlu k autu neutekal, ale kludne od3tartoval a aj tak zvíťazil.

V najvyššej kategórii sme mohli posledné hodiny dnešného preteku ťaško vidieť veľké zmeny. To neplatí o ďalších kategóriách, z ktorej český fanúšik najviac sledoval triedu GT1. Na aute Aston Martin jazdili piloti Enge, Kox a Lamy.

Väčšinu pretekov sa im darilo cez drobné problémy držať na čele GT1 a prenasledovateľa si držali takmer kolo za sebou. V poslednej tretine pretekov sa však auto zdržalo päť minút v boxos pre problémy s predným spoilerom a za nedlho muselo auto znovu do boxu kôli prasknutej pneumatike. Posádka sa tak posunula až na štvrté miesto v triede.

Smola pokračovala ďalej a Tomášovi Engemu vyše hodiny pred koncom počas jazdy zhasol motor a opäť tak nedokončil preteky. Je to o to smutnejšie, že takmer po 23 hodinách jazdy. Enge si počas pretekov najmä včera poobede sťažoval na veľké horúčavy v kokpite. Turner z rovnakej stajne absolvoval dokonca spŕšku ľadu v boxoch pre problémy s chladiacou vestou.

V triede GT1 sa tak mohli radovať z víťazstva piloti sedlajúci Corvettu C6-R v podaní Gavin, Beretta a Magnussen a umiestnili sa na peknom piatom mieste celkovo.

GT2 mala víťaza v podaní Hindery, Rockenfeller a Lieb na aute Porsche 911 GT3. Posádka skončila celkovo na 10. mieste.

Až na 21. mieste skončilo prvé auto v triede LM2. To mali plne vo svojej moci jazdci Erdos, Newton a Hughes na aute Lola MG.

Vytrvalí diváci mohli za 24 hodín vidieť krúžiť vedúce auto celkovo až 370 krát. Šachovnicovú zástavu však uvidelo iba 27 áut. Okrem už spomínaného Tomáša Engeho nedokončil pre nehodu aj majster sveta WRC Rally Sebastian Loeb.