Monza 1000: Audi vítězí v úvodním podniku

Daniel Šupa, 9. května 2004, 23:50 Google+

Johnny Herbert a Jamie Davies zvítězili v prvním závodě prvního ročníku nové série.

Enge, Tomáš

Enge, Tomáš | foto: Audi Sport Press

Le Mans Endurance Series si vzala za cíl vzkřísit zašlou slávu sportovních prototypů na území Evropy a v italské Monze se konal první z vytrvalostních závodů na 1000 kilometrů.

O vítězství dnes rozhodlo počasí a Herbert s Daviesem měli více štěstí. Nejprve předjel Herbert Kaffera v Parabolice po diskutabilním manévru. Ale v závěru závodu se schylovalo k souboji titánů a tlaku McNishe na Herberta.

V závěru závodu zastavila dvojice McNish/Kaffer ke své poslední zastávce v boxech, ale po několika kolech začalo pršet a Skot musel do boxů znovu, tentokrát pro mokré pneumatiky. Naopak Johnny Herbert měl ještě poslední zastávku před sebou.

Rozmar počasí tak rozhodl o vítězi prvního závodu seriálu, jehož součástí je i slavný 24hodinový závod v Le Mans. Johnny Herbert tak dojezd závodu kontroloval a tým Audi Sport UK Team Veloqx získal double, když oba vozy proťaly cílovou čáru těsně za sebou.

Třetí místo patří dalšímu Audi R8, který pilotovala trojice Capello/Ara/Kristensen, která startuje v barvách týmu Audi Sport Japan Team Goh. Collard/Ayari skončili s vozem Pescarolo Judd na místě čtvrtém.

Tovární prototyp Zytek potvrdil své ambice, když se v úvodu závodu ujal vedení. Tehdy ho pilotoval Andy Wallace. Pozdější problémy a hodiny rozhodly o umístění až na 6. místě.

Třídu LM GTS vyhrála dvojice Bouchut/Zacchia s vozem Ferrari F550 Maranello stáje Larbre Competition a ve třídě LM GT triumfoval Ortelli, jenž byl nejrychlejší i v kvalifikaci.