Stoner na Silverstone vyhrál. Abraham dojel skvěle sedmý

XRot, 13. června 2011, 14:31 Google+

Australský motocyklista Casey Stoner vyhrál v neděli Velkou cenu Velké Británie v královské kubatuře MotoGP. Druhé místo obsadil Ital Andrea Dovizioso, třetí skončil Američan Colin Edwards, český jezdec Karel Abraham vybojoval na mokré trati velmi dobrou sedmou pozici.

371

Stoner na okruhu v Silverstonu dominoval, vyhrál všechny tři tréninky i sobotní kvalifikaci. Rodák ze Southportu ovládl z posledních šesti Velkých cen již čtvrtou a posunul se do čela šampionátu. Dosavadní lídr, Španěl Jorge Lorenzo totiž závod nedokončil.

Pro sedmou pozici si dojel Abraham, jenž tak vyrovnal své nejlepší umístění z MotoGP. Toho dosáhl při Velké ceně Španělska v Jerezu. Jedenadvacetiletý motocyklista poskočil v hodnocení šampionátu na desátou příčku.

Brněnský rodák vyrazil do dvaceti kol závodu z druhé řady. Po startu se dostal do vedení Lorenzo, hned za ním byli Dovizioso a Stoner. Abrahamovi se začátek příliš nevydařil a držel desáté místo. V nájezdu do druhého kola šel na první pozici Australan, kterého stíhal týmový kolega Dovizioso následovaný Italem Markem Simoncellim. Stoner postupně zvyšoval svůj náskok a mířil za vítězstvím.

V osmém kole havarovali jezdci Yamahy Lorenzo a Ben Spies. Mokrý povrch se stal o kolo později osudným i Simoncellimu. Abraham se tak posunul ve výsledkové listině a do cíle nakonec dorazil jako sedmý.

Závod kubatury Moto2 se stal kořistí Němce Stefana Bradla, jenž se tak stává žhavým kandidátem na letošní titul. Druhou příčku obsadil domácí jezdec Bradley Smith, pro body za třetí pozici si dojel Ital Michele Pirro. Vítěz kvalifikace, Španěl Marc Marquez, závod nedokončil.

S obtížnými deštivými podmínkami na trati se v nejnižší kubatuře do 125 ccm nejlépe vyrovnal Němec Jonas Folger, jenž se tak radoval z prvního vítězství v kariéře v Grand Prix. Pro druhé místo si dojel Francouz Johann Zarco, třetí skončil Španěl Hector Faubel. Kvalitním výkonem se blýskl Jakub Kornfeil. Český jezdec odstartoval do závodu až z šestnácté příčky, se svým strojem Aprilia však protnul cílovou pásku jako devátý v pořadí.

Mistrovství světa silničních motocyklů pokračuje za dva týdny v nizozemském Assenu.

Velká cena Velké Británie:

MotoGP: 1. Stoner (Aust./Honda) 47:53,459, 2. Dovizioso (It./Honda) +15,159, 3. Edwards (USA/Yamaha) +21,480, 4. Hayden (USA/Ducati) +26,984, 5. Bautista (Šp./Suzuki) +35,569, 6. Rossi (It./Ducati) +1:04,526, ...7. ABRAHAM (ČR/Ducati) +1:32,650.

Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 44:10,236, 2. Smith (Brit./Tech 3) +7,601, 3. Pirro (It./Moriwaki) +12,241, 4. Cluzel (Fr./Suter) +17,271, 5. Redding (Bri./Suter) +23,531, 6. Rabat (Šp./FTR) +28,661.

Do 125 ccm: 1. Folger (Něm./Aprilia) 43:48,862, 2. Zarco (Fr./Derbi) +3,885, 3. Faubel (Šp./Aprilia) +14,951, 4. Salom (Šp./Aprilia) +17,164, 5. Vazquez (Šp./Derbi) +17,403, 6. Martin (Šp./Aprilia) +19,236, ...9. KORNFEIL (ČR/Aprilia) +32,345.

Průběžné pořadí MS (po šesti závodech):

MotoGP: 1. Stoner (Aust./Honda) 116 bodů, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 98, 3. Dovizioso (It./Honda) 83, 4. Rossi (It./Ducati) 68, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 61, 6. Hayden (USA/Ducati) 60, ...10. ABRAHAM (ČR/Ducati) 33.

Moto2: 1. Bradl (Něm./Kalex) 127 bodů, 2. Corsi (It./FTR) 65, 3. Takahaši (Jap./Moriwaki) 56, 4. Iannone (It./Suter) 49, 5. Simon (Šp./Suter) 49, 6. Lüthi (Švýc./Suter) 48.

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 128 bodů, 2. Folger (Něm./Aprilia) 93, 3. Zarco (Fr./Derbi) 83, 4. Cortese (Něm./Aprilia) 81, 5. Vazquez (Šp./Derbi) 68, 6. Viňales (Šp./Aprilia) 65, ...12. KORNFEIL (ČR/Aprilia) 25.

Diskuze: Stoner na Silverstone vyhrál. Abraham dojel skvěle sedmý