Rossi zdolal v tesnom súboji Lorenza

Marcel Letko, 19. července 2009, 17:15 Google+

SACHSENRING - PRETEKY; Svetový šampión Valentino Rossi si postrážil svoju kvalifikačnú pozíciu a cieľovú pásku Veľkej ceny Nemecka preťal na 1. mieste. Najvážnejší konkurent Jorge Lorenzo skončil v tesnom závese za Talianom.

371

Spomínaná dvojica spoločne bojovala až do záverečných metrov nedeľných pretekov a v cieli ich od seba delila menej ako desatina sekundy. Strhujúcemu duelu sa prizeral z dostatočnej vzdialenosti tretí Dani Pedrosa, štvrtý Casey Stoner bol ešte o čosi viac pozadu.

Rossi exceloval už od štartu, prekvapujúco ho nasledovali Pedrosa s de Punietom. Španiel v službách Hondy urobil úžasný posun o 6 miest dopredu oproti štartovej pozícii získanej v sobotňajšej kvalifikácii.

Randy de Puniet sa v elitnej skupinke pretekárov dlho neohrial, pretože už po pár odjazdených metroch s motocyklom LCR Honda havaroval.

Na ďalších mirstach sa v tej chvíli nachádzali Alex de Angelis z tímu Gresini, Jorge Lorenzo a veľmi dobre štartujúci Andrea Dovizioso (po kvalifikácii 11.). Posledný menovaný sa však po kratučkej jazde na 4. pozícii dostal do problémov s pneumatikou, kvôli ktorým musel v 25. kole odstúpiť.

Po opatrnejšom štarte sa začal preberať Casey Stoner. Austrálčan najprv predstihol Pedrosu a neskôr sa dostal aj pred Valentina Rossiho, pred ktorým si ale nebol schopný vybudovať dostatočný náskok. Nikoho teda neprekvapilo, keď  sa "Il Dottore" vrátil späť do vedenia. Stoner musel navyše prepustiť pozíciu aj Jorgemu Lorenzovi. Španielov manéver sa uskutočnil v 18. kole.

Lorenzo bol v tom čase naozaj pri chuti, pretože o chvíľu obral o vedenie aj Rossiho. Jeho nadšenie mu ale vydržalo len do posledného kola, keď sa skvelý Talian znovu prebojoval do čela. Ani následné Lorenzove pokusy o úspešný comeback do vedenia pretekov situáciu nezmenili. Rozostup oboch rivalov bol síce v cieli mimoriadne tesný, ale jazdec v službách Yamahy prvenstvo udržal.

Pedrosa napokon skončil pred Stonerom, piaty bol De Angelis. Hrdinský výkon podal Toni Elias, ktorý štartoval z poslednej priečky a ani 7. miesto Marca Melandriho určite nie je na zahodenie.

Ako dopadla Veľká cena Nemecka v nižších kubatúrach? V triede 125cc zvíťazil Julian Simon z tímu Bancaja Aspar, Čech Lukáš Sembera skončil na 18. pozícii.

V 250cc ostal aj po vydarenej kvalifikácii na čele Marco Simoncelli, Karel Abrahám po mimoriadne sľubnej sobote z pretekov žiaľ v 11. kole odstúpil. Jeho krajan Ladislav Pešek zaznamenal 12. priečku.